Objavljenja Studija slučaja o participaciji djece izbjeglica i tražitelja azila u Hrvatskoj autorica Širanović i Bartulović

Ured UNICEF-a za Hrvatsku objavio je publikaciju Studija slučaja o participaciji djece izbjeglica i tražitelja azila u Hrvatskoj autorica doc. dr. sc. Ane Širanović i izv. prof. dr. sc. Marije Bartulović, nastalu u okviru UNICEF-ova višegodišnjega istraživačkog projekta (2018. – 2021.) o participaciji djece iz ranjivih skupina, voditeljica prof. dr. sc. Ivane Borić i dr. sc. Arijane Mataga Tintor.

Studijom slučaja nastojao se pružiti uvid u specifična iskustva participacije djece izbjeglica u hrvatskome kontekstu, iz triju u studiji zastupljenih sudioničkih perspektiva: djece izbjeglica, stručnjaka iz sustava odgoja i obrazovanja te stručnjaka iz sustava socijalne skrbi. Rezultati provedenoga istraživanja poglavito upućuju na važnost učenja hrvatskoga jezika te nastavka školovanja kao preduvjeta aktivne participacije djece izbjeglica i tražitelja azila, kao i njihove uspješne inkluzije u hrvatsko društvo.

Publikacija je u elektroničkome obliku dostupna na mrežnim stranicama UNICEF-a u Hrvatskoj: https://www.unicef.org/croatia/izvjesca/studija-slucaja-o-participaciji-djece-izbjeglica-i-trazitelja-azila-u-hrvatskoj