Poštovane kolegice i poštovani kolege,

s veseljem najavljujemo da će u akademskoj godini 2024./25. započeti izvođenje novoga Doktorskog studija pedagogije. Filozofski fakultet objavit će krajem ove akademske godine natječaj za upis nove generacije doktorskih studenata, u kojemu će biti detaljno opisan postupak prijave na natječaj i upisa studija.

Prije početka  izvođenja novoga studija želimo s vama podijeliti neke osnovne informacije o njemu. Novim doktorskim studijem, koji će trajati 6 semestara, želimo obrazovati  znanstvenike koji će punopravno sudjelovati u procesima kreiranja, implementacije i evaluacije obrazovnih politika i reformskih inicijativa, kao i inicirati međunarodno konkurentne znanstvenoistraživačke aktivnosti, fokusirane na empirijski utemeljeno unapređivanje kvalitete odgojno-obrazovne teorije i prakse. Program je otvoren studentima pedagogije i studentima srodnih studija. Istraživački je orijentiran, a realizirat će se raznovrsnim inovativnim oblicima nastave. Bit će usmjeren na poticanje samostalnoga znanstvenoistraživačkog rada i diseminaciju spoznaja zainteresiranoj domaćoj i stranoj (znanstvenoj) javnosti. Ovakav oblik rada zahtijeva upisivanje manjega broja kandidata, kao i organizaciju studija usmjerenu k razvijanju kritičke kolegijalnosti, poticanju umrežavanja kandidata  u (interdisciplinarne) istraživačke timove i razvijanju intenzivnih odnosa s mentorima, orijentiranih na produkciju novih znanja i praksi.

Novost predstavljaju i uvjeti upisa na studij, kojima je predviđena obveza razrade prijedloga doktorskoga istraživanja i pribavljanja pristanka potencijalnoga mentora. Pisani prijedlozi nacrta doktorskoga istraživanja bit će vrednovani prema kriterijima originalnosti predložene teme, strukturalne i teorijsko-metodologijske koherentnosti prijedloga i predviđenoga znanstvenog doprinosa polju pedagogije. Odluku o kvalifikaciji na motivacijskome razgovoru donosit će tročlano povjerenstvo, koje čine izvoditelji programa. Taj će prijedlog biti predan na zasebnome obrascu, već dostupnome na ovoj poveznici. Popis potencijalnih mentora u ak. god. 2024./2025. i područja njihovih ekspertiza bit će uskoro dostupni u rubrici Mentori.

U želji da nam se pridruže za znanstveni rad visoko motivirani kandidati, srdačno vas pozdravljamo!

Vijeće Doktorskoga studija pedagogije